TVPPA Legislative & Regulatory

Tennessee Valley Congressional Directory

Alabama

US Senate
Richard Shelby (R)

304 Russell Senate Office Building
Tel (202) 224-5744
Hamilton Bloom, Energy LA
hamilton_bloom@shelby.senate.gov

Jeff Sessions (R)
326 Russell Senate Office Building
Tel (202) 224-4124
Brandon Middleton, Energy Legislative Assistant
brandon_middleton@sessions.senate.gov


District 3
Mike Rogers (R)

2184 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-3261
Haley Wilson, Energy Legislative Assistant
haley.wilson@mail.house.gov

Cherokee Electric Cooperative, Centre AL


District 4
Robert Aderholdt (R)

235 Cannon House Office Building
Tel (202) 225-4876
Mark Dawson, Legislative Assistant
mark.dawson@mail.house.gov

Albertville Municipal Utilities Board Albertville AL
Arab Electric Cooperative, Inc., Arab AL
Cherokee Electric Cooperative, Centre AL
Cullman Electric Cooperative, Cullman AL
Cullman Power Board, Cullman AL
Decatur Utilities, Decatur AL
Fort Payne Improvement Authority, Fort Payne AL
Franklin Electric Cooperative, Russellville AL
Guntersville Electric Board, Guntersville AL
Hartselle Utilities, Hartselle AL
Joe Wheeler Electric Membership Corp., Trinity AL
Marshall-DeKalb Electric Cooperative, Boaz AL
Muscle Shoals Electric Board, Muscle Shoals AL
North Alabama Electric Cooperative, Stevenson AL
Russellville Electric Board, Russellville AL
Sand Mountain Electric Cooperative, Rainsville AL
Sheffield Utilities, Sheffield AL
Tuscumbia Electricity Department, Tuscumbia AL


District 5
Mo Brooks (R)

2184 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-4801
Peter J. White, Legislative Counsel
peter.white@mail.house.gov

Athens Utilities, Athens AL
City of Florence Utilities, Florence AL
Courtland Electric Department, Courtland AL
Cullman Electric Cooperative, Cullman AL
Decatur Utilities, Decatur AL
Franklin Electric Cooperative, Russellville AL
Huntsville Utilities, Huntsville AL
North Alabama Electric Cooperative, Stevenson AL
Sand Mountain Electric Cooperative, Rainsville AL
Scottsboro Electric Power Board, Scottsboro AL


District 6
Gary Palmer (R)

330 Cannon House Office Building
Tel (202) 225-4921
Hunter Hobart, Legislative Assistant
hunter.hobart@mail.house.gov

Tarrant Electric Department, Tarrant AL


District 7
Terri Sewell (D)

2201 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-2665
Cachavious English, Legislative Director/Deputy Chief of Staff
cachavious.english@mail.house.gov

Bessemer Electric Service, Bessemer AL

Kentucky

US Senate
Mitch McConnell (D)

317 Russell Senate Office Building
Tel (202) 224-2541
Katelyn Conner, Energy Legislative Assistant
katelyn_conner@mcconnell.senate.gov

Rand Paul (D)
167 Russell Senate Office Building
Tel (202) 224-4343
Aubrey Vaughan, Energy Legislative Aide
aubrey_vaughan@paul.senate.gov


District 1
James Comer (R)

1513 Longworth House Office Building
Tel (202) 225-3115
(Staff not yet identified)

Benton Electric System
Franklin Electric Plant Board
Fulton Electric System
Hickman Electric Plant Board
Hopkinsville Electric System
Mayfield Electric & Water System
Murray Electric System
Pennyrile Rural Electric Cooperative Corp.
Russellville Electric Plant Board
Tri-County Electric Membership Corp.
West Kentucky RECC


District 2
Brett Guthrie (R)

2434 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-3501
Joel Miller, Legislative Counsel
joel.miller@mail.house.gov

Bowling Green Municipal Utilities
Glasgow Electric Plant Board
Tri-County Electric Membership Corp.
Warren Rural Electric Cooperative Corp.


District 5
Harold Rogers (R)

2406 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-4601
Megan Bell, Chief of Staff
megan.bell@mail.house.gov

Jellico Electric & Water Systems

Mississippi

US Senate
Thad Cochran (R)

113 Dirksen Senate Office Building
Tel (202) 224-5054
Mary Martha Henson, Energy Legislative Assistant
marymartha_henson@cochran.senate.gov

Roger Wicker (R)
555 Dirksen Senate Office Building
Tel (202) 224-6253
Ellen Beares, Energy Legislative Assistant
ellen_beares@wicker.senate.gov


District 1
Trent Kelly (R)

1721 Longworth House Office Building
Tel (202) 225-4306
Elizabeth Parks, Deputy Chief of Staff
elizabeth.parks@mail.house.gov

4-County Electric Power Association, Columbus MS
Aberdeen Electric Department, Aberdeen MS
Alcorn County Electric Power Association, Corinth MS
Amory Water & Electric, Amory MS
Bolivar Energy Authority, Bolivar TN
City of Okolona Electric Department, Okolona MS
City of Oxford Electric Department, Oxford MS
City of Tupelo Light & Water, Tupelo MS
City of West Point Electric System, West Point MS
Columbus Light & Water, Columbus MS
Holly Springs Electric Department, Holly Springs MS
Louisville Utilities, Louisville MS
Monroe County Electric Power Association, Amory MS
Natchez Trace Electric Power Association, Houston MS
New Albany Light, Gas & Water, New Albany MS
North East MS Electric Power Assn, Oxford MS
Northcentral MS Electric Power Assn, Byhalia MS
Pontotoc Electric Power Association, Pontotoc MS
Prentiss County Electric Power Assn, Booneville MS
Tallahatchie Valley Electric Power Assn, Batesville MS
Tippah Electric Power Association, Ripley MS
Tishomingo County Electric Power Assn, Luka MS
Tombigbee Electric Power Association, Tupelo MS


District 2
Bennie Thompson (D)

2466 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-5876
Cory Horton Legislative Assistant/Counsel
cory.horton@mail.house.gov

Central Electric Power Association, Carthage MS
City of Water Valley Electric Department, Water Valley MS
Natchez Trace Electric Power Association, Houston MS
Tallahatchie Valley Electric Power Assn, Batesville MS


District 3
Gregg Harper (R)

2227 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-5031
Jordan Downs, Deputy Policy Director
jordan.downs@mail.house.gov

Central Electric Power Association, Carthage MS
East Mississippi Electric Power Assn, Meridian MS
Macon Electric Department, Macon MS
Philadelphia Utilities, Philadelphia MS
Starkville Electric System, Starkville MS

North Carolina

US Senate
Richard Burr (R)

217 Russell Senate Office Building
Tel (202) 224-3154
Ben Khouri, Legislative Correspondent
ben_khouri@burr.senate.gov

Thom Tillis (R)
185 Dirksen Senate Office Building
Tel (202) 224-6342
Joe Nolan, Legislative Assistant
joe_nolan@tillis.senate.gov


District 5
Virginia Foxx (R)

2350 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-2071
Meghan Stringer, Energy Legislative Assistant
meghan.stringer@mail.house.gov

Mountain Electric Cooperative, Inc., Mountain City, TN


District 10
Patrick McHenry (R)

2334 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-2576
Krista Stafford, Energy Legislative Assistant
krista.stafford@mail.house.gov

Mountain Electric Cooperative, Inc., Mountain City TN


District 11
Mark Meadows (R)

1024 Longworth House Office Building
Tel (202) 225-6401
Chad Yelinski, Energy Legislative Assistant
chad.yelinski@mail.house.gov

Blue Ridge Mtn Electric Membership Corp., Young Harris, GA
Murphy Power Board, Murphy, NC
Tri-State Electric Membership Corporation, McCaysville, GA

Tennessee

US Senate
Lamar Alexander (R)

455 Dirksen Senate Office Building
Tel (202) 224-4944
Lindsay Garcia, Counsel
lindsay_garcia@alexander.senate.gov

Bob Corker (R)
425 Dirksen Senate Office Building
Tel (202) 224-3344
John Haley, Energy Legislative Assistant
john_haley@corker.senate.gov


District 1
Phil Roe (R)

336 Cannon House Office Building
Tel (202) 225-6356
Tiffany Haverly, Communications Director
tiffany.haverly@mail.house.gov

Appalachian Electric Cooperative, New Market, TN
Bristol Tennessee Essential Services, Bristol, TN
Elizabethton Electric System, Elizabethton, TN
Erwin Utilities, Erwin, TN
Greeneville Light & Power System, Greeneville, TN
Holston Electric Cooperative, Rogersville, TN
Johnson City Power Board, Johnson City, TN
Morristown Utility Commission, Morristown, TN
Mountain Electric Cooperative, Inc., Mountain City, TN
Newport Utilities Board, Newport, TN
Powell Valley Electric Cooperative, New Tazewell, TN
Sevier County Electric System, Sevierville, TN


District 2
Jimmy Duncan (R)

2207 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-5435
Don Walker, Deputy Chief of Staff
don.walker@mail.house.gov

City of Alcoa Alcoa TN
City of Maryville Electric Department, Maryville, TN
Jellico Electric and Water Systems, Jellico, TN
Knoxville Utilities Board, Knoxville, TN
LaFollette Utilities Board, LaFollette, TN
Lenoir City Utilities Board, Lenoir City, TN
Loudon Utilities, Loudon, TN
Sevier County Electric System, Sevierville, TN
Volunteer Energy Cooperative, Decatur, TN


District 3
Chuck Fleischmann (R)

2810 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-3271
Daniel Tidwell, Legislative Director
daniel.tidwell@mail.house.gov

Athens Utilities Board, Athens, TN
Clinton Utilities Board, Clinton, TN
Electric Power Board of Chattanooga, Chattanooga, TN
Etowah Utilities Department, Etowah, TN
Fort Loudoun Electric Cooperative, Vonore, TN
Harriman Utility Board, Harriman, TN
Jellico Electric and Water Systems, Jellico, TN
Knoxville Utilities Board, Knoxville, TN
LaFollette Utilities Board, LaFollette, TN
Loudon Utilities, Loudon, TN
Oak Ridge Electric Department, Oak Ridge, TN
Plateau Electric Cooperative, Oneida, TN
Rockwood Electric Utility, Rockwood, TN
Sweetwater Utilities Board, Sweetwater, TN
Tri-State Electric Membership Corp, McCaysville, TN
Volunteer Energy Cooperative, Decatur, TN


District 4
Scott DesJarlais (R)

2301 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-6831
Richard Wilkins, Energy Legislative Assistant
richard.wilkins@mail.house.gov

Caney Fork Electric Cooperative, Inc., McMinnville, TN
City of Dayton Electric Department, Dayton, TN
Cleveland Utilities, Cleveland, TN
Columbia Power & Water Systems, Columbia, TN
Duck River Electric Membership Corp., Shelbyville, TN
Fayetteville Public Utilities, Fayetteville, TN
Lewisburg Electric System, Lewisburg, TN
McMinnville Electric System, McMinnville, TN
Middle Tenn. Elec. Membership Corp., Murfreesboro, TN
Murfreesboro Electric Department, Murfreesboro, TN
Pulaski Electric System, Pulaski, TN
Sequachee Valley Electric Co-op, South Pittsburg, TN
Shelbyville Power System, Shelbyville, TN
Tullahoma Board of Public Utilities, Tullahoma, TN
Volunteer Energy Cooperative, Decatur, TN
Winchester Utilities, Winchester, TN


District 5
Jim Cooper (D)

1536 Longworth House Office Building
Tel (202) 225-4311
Vic Goetz, Senior Legislative Assistant
vic.goetz@mail.house.gov

Cumberland Electric Membership Corp., Clarksville, TN
Dickson Electric Department, Dickson, TN
Nashville Electric Service, Nashville, TN


District 6
Diane Black (R)

1131 Longworth House Office Building
Tel (202) 225-4231
Robert Cogan, Legislative Director
robert.cogan@mail.house.gov

Ace Burch, Legislative Aide
ace.burch2@mail.house.gov

Caney Fork Electric Cooperative, Inc., McMinnville, TN
Cookeville Electric Department, Cookeville, TN
Cumberland Electric Membership Corp., Clarksville, TN
Duck River Electric Membership Corp., Shelbyville, TN
Gallatin Department of Electricity, Gallatin, TN
Middle Tennessee Electric Membership Corp., Murfreesboro, TN
Nashville Electric Service, Nashville, TN
Smithville Electric System, Smithville, TN
Sparta Electric System, Sparta, TN
Springfield Department of Electricity, Springfield, TN
Tri-County Electric Membership Corporation, Lafayette, TN
Tullahoma Board of Public Utilities, Tullahoma, TN
Upper Cumberland Electric Membership Corp., S. Carthage, TN
Volunteer Energy Cooperative, Decatur, TN


District 7
Marsha Blackburn (R)

2266 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-2811
Charles Flint, Legislative Director
charles.flint@mail.house.gov

Bolivar Energy Authority, Bolivar, TN
Carroll County Electric Department, Huntingdon, TN
Chickasaw Electric Cooperative, Somerville, TN
CDE Lightband, Clarksville, TN
Cumberland Electric Membership Corp., Clarksville, TN
Dickson Electric Department, Dickson, TN
Fayetteville Public Utilities, Fayetteville, TN
Lawrenceburg Utility Systems, Lawrenceburg, TN
Lexington Electric System, Lexington, TN
Meriwether Lewis Electric Cooperative, Centerville, TN
Middle Tennessee Electric Membership Corp., Murfreesboro, TN
Mount Pleasant Power System Mt., Pleasant, TN
Pickwick Electric Cooperative, Selmer, TN
Pulaski Electric System, Pulaski, TN
Tennessee Valley Electric Cooperative, Savannah, TN
Tippah Electric Power Association, Ripley, MS


District 8
David Kustoff (R)

TBD
Tel (202) 225-4714
(Staff TBD)

Benton County Electric System, Camden, TN
Bolivar Energy Authority, Bolivar, TN
Brownsville Utility Department, Brownsville, TN
Carroll County Electric Department, Huntingdon, TN
Chickasaw Electric Cooperative, Somerville, TN
Covington Electric System, Covington, TN
Dyersburg Electric System, Dyersburg, TN
Forked Deer Electric Cooperative, Halls, TN
Fulton Electric System, Fulton, KY
Gibson Electric Membership Corporation, Trenton, TN
Hickman-Fulton Co. Rural Electric Co-op Corp., Hickman, KY
Humboldt Utilities, Humboldt, TN
Jackson Energy Authority, Jackson, TN
Memphis Light, Gas & Water Division, Memphis, TN
Milan Department of Public Utilities, Milan, TN
Newbern Electric Water & Gas, Newbern, TN
Paris Board of Public Utilities, Paris, TN
Ripley Power and Light, Ripley, TN
Southwest Tennessee EMC, Brownsville, TN
Trenton Light & Water Department, Trenton, TN
Union City Electric System, Union City, TN
Weakley County Municipal Electric System, Martin, TN


District 9
Steven Cohen (D)

2404 Rayburn House Office Building
Tel (202) 225-3265
Michael Eisenstatt, Legislative Aide
michael.eisenstatt@mail.house.gov

Memphis Light, Gas & Water Division, Memphis, TN

Virginia

US Senate
Tim Kaine (D)

231 Russell Senate Office Building
Tel (202) 224-4024
Nick Barbash, Energy Legislative Assistant
nick_barbash@kaine.senate.gov

Mark Warner (D)
475 Russell Senate Office Building
Tel (202) 224-2023
Ken Johnson, Legislative Assistant
ken_johnson@warner.senate.gov


District 9
Morgan Griffith (R)

1108 Longworth House Office Building
Tel (202) 225-3861
Kristin Seum, Legislative Counsel
kristin.seum@mail.house.gov

Bristol Tennessee Essential Services, Bristol, TN
Bristol Virginia Utilities, Bristol, VA
Powell Valley Electric Cooperative, New Tazewell TN